Altın Varak Uygulamaları

Altın varak cami ve minare alemlerinde, tavan, kapı, çerçeve, parmaklık, cam, minyatür, hat sanatalarında ve tabelacılıkta çok eskiden beri başarıyla kullanılmış, böylece İslam sanatları sahasında emsalsiz eserler meydana gelmiştir.

Altın şeritlerinin çeşitli süsleme sanatlarında kullanılmak üzere, tirşe arasında dövülerek inceltilip yaprak haline getirilmesine altın varak denir. Günümüzde bu işlemler saf altının dev silindirler arasında ezilerek inceltilip yaprak haline getirilmesi suretiyle yapılmaktadır 8000 adet altın varak üst üste konulduğunda 1 cm kalınlığa ancak ulaşır. Saf altın pahalı olduğundan günümüzde imitasyonu (takliti) yapılmakta ve uygulanmaktadır. Yaprak şeklinde olana Yaprak varak, Sıvı şeklinde olana sıvı varak yada yaldız ismini alır. Varak Arapça bir kelime olup yaprak anlamına gelmektedir.

Altın varaklar ezilip (bk. altın ezme) fırça ile sürülerek tatabik edildiği gibi işlenecek zemine yapıştırmak suretiyle de kullanılır. Genellikle miksiyon veya yumurta akı zemine süarülür, sonra altın varak zemin üzerine döşenir. Daha sonra ince kâğıt ve kalın fırça yardımıyla yapıştırılır. Altın çok hafif olduğundan her hangi bir darbe veya rüzgarda altınlar dağılabilir.

Ancak son yıllarda kolaylık açısından transfer (kağıda yapışık altın) tekniği ile de defter üretilmektedir. İmitasyon altın ise 16X16 cm ebadında 1000 lik kutulardadır. Yüksek ayar altına göre kalitesiz ve kalın bir malzemedir. Varlık ve kudret işareti olan altın, ilk çağlardan başlayarak kültürler arası sanatlar etkileşimler bizim tarihimizde de yerini almıştır. Osmanlılarda altın güneşi simgelediği eski örneklerden anlaşılmaktadır. Saray, köşk, kasır, villa, cami, kilise, havra, ev vb. gibi yapıtların tavan ve duvar dekorasyonunda, ev ve işyerlerinde kullanılan mobilyaların oymalı yerlerin kaplanmasında, altın ve gümüş varak kullanılır.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.